• info@orenpatent.com
  • 0216 501 0077
  • 0212 594 7877

Alan Adı Tescili

Alan Adı Tesciliyle İlgili Genel Bilgiler

İnternetin ticari hayatta kullanımının artması ile birlikte web siteleri ve bu sitelerin adresleri olan alan adlarının önemi her geçen gün artmaktadır.

Yeni ekonomi düzeninde hizmet ve ürün satabilmenin en kolay ve en ucuz yolu internettir.

İnternet ortamında ticaretin hızla gelişmesi neticesinde işletme sahipleri için alan adları; onların ticari ünvanı, markası, işletme adları gibi ayırt edici bir nitelik kazanmıştır.

Günümüzde internet alan adları işletme sahipleri için önemli düzeyde reklam ve pazarlama aracı olmuştur.

Alan adları çok yüksek fiyatlarla satılarak şirketlerin en önemli entellektüel sermayeleri arasına girmiştir. Şirketler alan adı satın alırken işletmesini tanıtmaya yarayan işaretlere (marka, işletme adı, ticaret ünvanı) göre satın almak istemektedir. Ancak aynı marka, aynı ticari unvan, aynı işletme adı hatta aynı isim ve soyadında aynı veya farklı sektörlerde faaliyet gösteren onlarca firma bulunabilmektedir.

Alan adı tescilinde birçok ülkede uygulanan “İlk gelen ilk alır” prensibi gereğince aynı ismi kullananlardan sadece birisi bu alan adına sahip olabilmektedir.

Tüketicilerin bir ürünü tercih sebebinde markanın etkisini bulundurduğumuzda alan adı ürünün markası ile özdeşleşmektedir.

İnternet alan adları özellikle işletmeler için yalnızca bir elektronik adres işlemi görmemekte bunun yanında marka, reklam, pazarlama gibi işletmeler için çok öneml işlevler içermektedir.

Alan adlarının tescilinde “ilk gelen ilk alır” prensibi uygulanmaktadır.

Ancak ülkemizde uygulanan .com.tr alan adlarında “ilk gelen ilk alır” prensibi yüzde yüz geçerli değildir. Ancak aynı marka farklı sektörlerde birden fazla firmaya tescilli ise o zaman .com.tr alan adında ilk gelen ilk alır prensibi uygulanır. 2012 yılında yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu ile şirketlerin web sitesi açma zorunluluğu olması olan adlarının önemini bir kez daha artırmıştır.

Ören Patent Alan Adı Tescil Departmanı konusunda uzman kadrosuyla; firmanızın alması gereken alan adlarını en hızlı bir şekilde tescil ettirerek firmanızın internet dünyasına adım atmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Ören Patent Alan Adlarıyla ilgili özel yazılımı sayesinde firmanıza değer katacak, firmanızın internet sermayesini artıracak; firmanızın alması gereken alan adlarını size özel raporlayarak , alan adı portföyünüzün büyümesinde size özel hizmetler sunmaktadır.

Başvuru için gerekli belgeler :

  • Vekaletname
  • Başvuru İstek Formu
  • Alan Adı Yönetimi/Yenileme

Alan adı tahsis işlemleri sonrasında son sürelerin izlenmesi özenle yapılır ve yenileme işlemleri gerçekleştirilir. Tahsis edilecek alan adının son süreleri, sistem ve süre tercihlerine göre 1 ila 5 yıl arasında değişmektedir.